نخستین ترور سیاسی در اسلام و اولین شهید محراب

تصویر کوچک شده
ظاهراً حضرت عمر فاروق رضی الله عنه از اشارات رسول خدا صلی الله علیه و سلم دریافته بود که کشته می‌شود، و با مقام شهادت به حضور خداوند می‌رسد.
انس بن مالک می‌گوید: رسول خدا صلی الله علیه و سلم روزی همراه با ابوبکر ، عمر و عثمان رضی الله عنه به کوه احد رفته بودند کوه زیر پای ایشان لرزشی کرد، رسول خدا با پای مبارک خویش بر روی آن زد و فرمود : «ای احد آرام باش! که پیامبری و صدّیقی و دو شهید بر روی تو قرار دارند. »

عثمان بن مظعون رضی الله عنه می‌گوید: رسول خدا با دست خویش به عمر اشاره نمود و فرمود: « این ریشه‌ي فتنه‌ها را خشک می‌کند و تا زمانی که او در میان شما باشد، میان شما و فتنه و آسیب دری بسته وجود خواهد داشت.»
در طول ده سال و نیم خلافت حضرت عمر رضی الله عنه ، مسلمانان به پیشرفت‌های بسیاری نایل شدند . اسلام گسترش یافت و سرزمین‌های بسیاری فتح گردید. این توفیقات روزافزون خار چشم دشمنان اسلام گردید ونقشه قتل ایشان را کشیدند.
در بامداد روز چهارشنبه بیست و ششم ماه ذی‌الحجه سال 23 هجری ابولؤلؤ با خنجر دو سر مسموم توطئه‌ای از پیش طراحی شده را به اجرا گذاشت و ضرباتی کاری را بر حضرت عمر رضی الله عنه در محراب مسجد پیامبر وارد کرد.
عمرو بن میمون اودی رضی الله عنه می گوید: من شاهد ضربت خوردن حضرت عمر بودم. من در صف دوم نماز بودم و ابن عباس میان من و عمر بن خطاب قرار داشت. او پشت سر امیرالمؤمنین ایستاده بود، هنگام نماز صبح بود، عمر در محراب نماز ایستاده بود!
او عادت داشت که در رکعت اول نماز صبح برای آن که مردم بیشتری به نماز جماعت برسند، تمامی سوره یوسف یا نحل را قرائت می‌نمود!
در روز حادثه اقامه نماز خوانده شد و عمر نگاهی به صف نمازگزاران کرد آن ها را به درست کردن صف خود فراخواند و هم چنان که گفته شد: عبدالله بن عباس و عبدالرحمن عوف درست پشت سر او ایستاده بودند، در آن وقت بود که ابولؤلؤ همراه با خنجر مسمومش وارد مسجد گردید!
حضرت عمر فاروق تکبیره الاحرام نماز را گفت و به دنبال آن نمازگزاران نیز تکبیره الاحرام گفتند و نماز عملاً آغاز شد. اما قبل از آن که شروع به قرائت سورة فاتحه کند، ابولؤلؤ از میان صفوف نمازگزاران عبور کرد و خود را به حضرت عمر رسانید و سه ضربه عمیق و کاری بر شانه ، لگن و شکم او وارد کرد. ضربه‌ای که بر شکم او وارد کرده بود بسیار عمیق و کاری بود!
حضرت عمر بر روی زمین محراب افتاد و خون به شدت از بدن او خارج می‌گردید! در آن حال آیه 38 سوره الاحزاب را می‌خواند؛«فرمان خداوند تقدیری انجام شدنی است.»
ابولؤلؤ پس از آن که آن ضربه‌ها را به پیکر حضرت عمر فاروق زد، به صف نمازگزاران حمله‌ور شد و 13 نفر را به شدت زخمی کرد که 7 نفر آن ها در دم به شهادت رسیدند!
وقتی عبدالرحمن بن عوف این صحنه هولناک را دید، اقدامی هوشیارانه انجام داد. او پتویی را برداشت و آن را بر روی ابولؤلؤ انداخت تا امکان دستگیری او وجود داشته باشد. ابولؤلؤ وقتی خود را در زیر پتو گرفتار دید دست به خودکشی زد و بلافاصله جان داد!
عمر فاروق در حالی که از زخم‌هایش خون می‌ریخت، دست عبدالرحمن بن عوف راکه پشت سر او قرار داشت گرفت و او را برای تکمیل نماز به محراب فراخواند. وی نیز به محراب رفت و امامت نماز را بر عهده گرفت.
حضرت عمر فاروق در شب یک شنبه اول ماه محرم سال 24 هجری یعنی سه روز پس از ضربت خوردن به دست ابولؤلؤ به شهادت رسید!

منبع : شهادت حضرت عمر فاروق رضي ا... عنه در اول ماه محرم سال 24 هجری
تألیف : دکتر صلاح عبدالفتاح الخالدی
فرستنده webmaster در تاريخ ۱۳۹۳/۸/۱۳ ۸:۱۰:۳۶ (1229 بار خوانده شده) اخبار مصلی
صفحه مناسب چاپ
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
فرستنده شاخه
ارسال نظر
شرایط نظر*
همه‌ی نظرها نیاز به تایید مدیر سایت دارند
عنوان*
نام شما*
ایمیل*
وب سایت*
پیام*
کد تایید*
{۷} + {۹} = ?  
نتیجه این عبارت را وارد کنید
حداکثر تعداد تلاش برای ارسال: 10 مرتبه