برگزاری همایش عاشورا و اهل سنت در گنبدکاووس

تصویر کوچک شده
همایش عاشورا و اهل سنت به همت ستاد مردمی برگزاری مناسبت های ملی و مذهبی اهل سنت گنبد کاووس پنج شنبه 15 آبان ماه در مسجد طلابی برگزار شد.
در این مراسم ابتدا آخوند عبدالباسط نوری زاد امام جمعه اهل سنت گنبدکاووس ضمن خوش آمدگویی به مهمانان و تسلیت ایام سوگواری امام حسین (ع)، ایمان و محبت به اهل بیت را مکمل یکدیگر دانست و گفت: اهل سنت و مردم ترکمن در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی هم چون برادران شیعه در سوگ امام حسین (ع) سهیم هستند.


حجت الاسلام علی اکبر براتی مسئول فرهنگی روابط بین الملل بیداری اسلامی در کشور گفت: خوشبختانه استان گلستان به ویژه منطقه گنبد در ابراز محبت به سید الشهداء پیش قدم و الگو برای سایر استان ها می باشد.
align=center]http://www.mosallavahdat.ir/uploads/img545f27bb468f5.jpg[/img]
وی در همایش عاشورا و امام حسین (ع) از نظر اهل سنت مهم ترین عامل مقاومت امام حسین (ع) در برابر یزید را راه انداختن جریانی از سوی یزید دانست که هیچ ربطی به اسلام نداشت و افزود: یزید می خواست جامعه اسلامی را به ۵۰ سال قبل و دوران جاهلیت برگرداند و مسیر امامت و خلافت و ولایت را به پادشاهی و سلطنت سوق دهد و از طرف دیگر اصرار بر رفتارهای غیر دینی و حرام داشت.
او گفت: پیش از آن چه که به شیعیان در حکومت یزید ظلم شود به اهل سنت ظلم شد و امام حسین (ع) قیام کرد تا اسلام را زنده نگه دارد و جامعه را از انحراف باز دارد. امروز شیوه آن را داعشیان در سوریه و دیگر مناطق ادامه می دهند.
حجت الاسلام براتی با بیان این که امروز داعش و گروه های تکفیری بارگاه مومنین، چه شیعه و چه سنی را که مورد قداست است مورد حمله قرار می دهد؛ اضافه کرد: متاسفانه جهان اسلام امروز درگیر با این گونه مسلمانان است. اینان خود را به اسلام و قرآن متصل می کنند در صورتی که هیچ احکامی از دین و اسلام نمی دانند و بیشتر ذکر ها و باورهای دینی اهل سنت و انجام آن از جمله بلند صلوات فرستادن را کفر می دانند و قتل شخصی که صلوات می فرستد را واجب می دانند.
او ادامه داد: هیچ وقت جهان اسلام مانند امروز مورد ظلم واقع نشده است زیرا رسانه ها در میدان هستند و عده ای به نام اسلام سر عده ای دیگر را می برند و در آخر الله اکبر می گویند در صورتی که گفتن الله اکبر و شهادتین فصل مشترک همه مسلمین است.
مسئول فرهنگی روابط بین الملل بیداری اسلامی در کشور با اشاره به قصد دشمن در معرفی یک چهره خشن و خون ریز ازمسلمانان یادآور شد: اینان قصد دارند اسلام هراسی که دو نیمه شیعه هراسی و سنی هراسی است را رواج دهند و برای آنان شیعه و سنی بودن فرقی نمی کند.
حجت الاسلام براتی افزود: هم چنین در مقابل کسانی که به نام اهل سنت این کارها را می کنند، در شبکه های ماهواره ای نیز کسانی هستند که به نام شیعه مقدسات اهل سنت را به سخره می گیرند که برای ما این افراد با داعش هیچ فرقی ندارند.
مسئول فرهنگی روابط بین الملل بیداری اسلامی در کشور خاطر نشان کرد: اینان در قدم اول می خواهند غیرمسلمانان از اسلام بترسند و در قدم دوم می خواهند خود مسلمانان از اسلام دست بردارند و وقتی این صحنه ها را جوانان کم اطلاع ببینند از اسلام خداحافظی خواهند کرد .
وی در پایان ابراز امیدواری کرد با وحدت بیشترمسلمانان، دشمنان نتوانند مسلمانان چه شیعه و چه سنی را بر علیه یکدیگر بشورانند.

در این همایش ابوبکر آخوند خوجملی نیز طی سخنانی گفت : یکی از اهداف امام حسین برپایی امر به معروف و نهی از منکر بود. وقتی اسلام به خطر افتاد امام احساس تکلیف کرد و حتی جانش را هم فدا کرد.
وی افزود: بنده اعتقاد دارم اگر امروز در استان گلستان فرصت هم دلی و ارادت به هم دبگر وجود دارد به علت وجود بسیاری از مشترکات از جمله محبت به اهل بیت پیامبر است. شکل ابراز هم دردی اهل سنت در ایام محرم متفاوت است. اهل سنت با روزه داری، اطعام و انفاق ابراز حزن و اندوه و مصیبت می کنند.
امام جمعه اهل سنت نگین شهر ادامه داد: امام حسین (ع) نمونه والای خیرخواهی برای امت بود. این نگاه عرفانی و معرفتی امام است خداوند انسان را بر جمال و زیبایی آٰفریده است. باید تلاش کنیم همان نگاه عارفانه امام حسین (ع) را نسبت به یک دیگر داشته باشیم و آن را تقویت و حفظ نمائیم.
او وحدت میان اقوام و مذاهب استان گلستان را به عنوان اسوه و الگو برای دیگر استان های برشمرد و آن را نتیجه محبت به اهل بیت خواند.
آخوند خوجملی افزود: تمام مشکلات جهان اسلام و درگیری های موجود متاسفانه به خاطر این است که مرگ و آخرت به فراموشی سپرده شده است ولی خوشبختانه در کشور و استان ما این مسئله فراموش نشده و این امر سبب می شود که خیرخواه یکدیگر باشیم و به پوچی دنیا پی ببریم .
وی با اشاره به این که امام حسین (ع) نگاه معرفتی و عارفانه نسبت به همه انسان ها حتی دشمنان خود داشت؛ اظهار کرد: به همین دلیل است که به شدیدترین دشمنان خود نیز نفرین نمی کرد و تلاش می کرد آن را به دایره اسلام هدایت نماید.
او هم چنین با حیاتی دانستن مسئله امنیت در کشورهای اسلامی گفت: احترام و ابراز محبت کردن مردم در منطقه ما، نشان از در کنار هم بودن و امنیت است و باعث می گردد تا در سایۀ امنیت و نظام اسلامی اهل شیعه و سنی مراسمات خود را برگزار کنند.
امام جمعه اهل سنت نگین شهر اظهار کرد: متاسفانه امروز جهان اسلام و در کشور های دیگر با سیره عملی و نظری رسول اکرم (ص) فاصله زیادی دارد و امام حسین(ع) متعلق به همه مسلمانان چه شیعه و چه سنی می باشد و رسیدن به امت واحد اسلامی نتیجه فرایندی است که از زمان پیامبر(ص) طی شده است .
مهندس قره خاکپور، دبیر اجرایی همایش در حاشیه مراسم گفت: امسال چهارمین سالی است که ستاد مردمی برگزاری مناسبت های ملی و مذهبی اهل سنت گنبدکاووس به برپایی چنین نشست ها و همایش هایی اقدام می‌کند. در سال‌های گذشته نیز همایش‌ شفاعت از دیدگاه اهل سنت برگزار شده بود و امسال این همایش با عنوان عاشورا و اهل سنت برای این ایام در نظر گرفته شد.
وی اضافه کرد : این ستاد که به صورت کاملا مردمی اداره می‌شود در طول سال نشست های مستمری را با بزرگان و علمای اهل سنت، تدارک می‌بیند.
مهندس خاکپور هدف از تشکیل ستاد مردمی برگزاری مناسبت های ملی و مذهبی اهل سنت گنبدکاووس را تاکید بر اصل وحدت میان مذاهب اسلامی و نشر این گفتمان عنوان نمود.
در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین حسینی شاهرودی، نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری، عبدالباسط آخوند نوریزاد و کریم آخوند جاور، امامان جمعه اهل سنت گنبدکاووس، ابوبکر آخوند خوجملی، امام جمعه اهل سنت نگین شهر، حجت الاسلام والمسلمین محمدحسین سبحانی، امام جمعه شیعه گنبدکاووس، مهندس محمد حمیدی، معاون استاندار و فرماندار ویژه گنبدکاووس، دکتر سلیمان عباسی، نماینده مردم گنبدکاووس و داشلی برون در مجلس شورای اسلامی، علی پورمندی، رئیس شورای شهر گنبدکاووس و دیگر مقامات برجسته شهری و استانی نیز حضور داشتند.
تصویر کوچک شده[img [img [img [img تصویر کوچک شده
فرستنده webmaster در تاريخ ۱۳۹۳/۸/۱۸ ۲۳:۲۰:۰۰ (936 بار خوانده شده) اخبار مصلی
صفحه مناسب چاپ
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
فرستنده شاخه
ارسال نظر
شرایط نظر*
همه‌ی نظرها نیاز به تایید مدیر سایت دارند
عنوان*
نام شما*
ایمیل*
وب سایت*
پیام*
کد تایید*
{۳} + {۴} = ?  
نتیجه این عبارت را وارد کنید
حداکثر تعداد تلاش برای ارسال: 10 مرتبه