علما و روحانیون باید در هر زمان و مکان تابع حق و حقیقت باشند.

تصویر کوچک شده
حاج آخوند عبدالباسط نوری زاد امام جمعه اهل سنت گنبدکاووس در خطبه نماز جمعه 14/1/94 با اشاره به تاریخ صدر اسلام و مشقاتی که پیامبر بزرگوار اسلام صلوات الله و سلم، صحابه کرام و شهدا متحمل شدند تا اسلام به دست ما برسد؛ افزود: حال وظیفه ما چیست؟ در درجه اول علما باید حافظ دین و اسلام واقعی باشند. مردم هم با پیروی از علما دست به دست هم داده و دین الهی را عزت بخشند.
مردم باید پشتیبان و حامی علما باشند. همان گونه که صحابه رضی الله عنه پیامبر مکرم صلوات الله علیه را بزرگ داشتند و حمایت کردند، مردم نیز در هر شهر و روستا و کشوری باید از علما حمایت کنند.


وی ادامه داد: وظیفه و شاخصه علما، تقوا و پرهیزگار است. روحانیون و علما باید همیشه مطالعه داشته باشند و دغدغه هدایت مردم و اجرای حدود الهی را داشته باشند. پاسخ گویی به شبهات و سئوالات مردم و به خصوص جوانان در دنیای امروز با مطالعه عمیق و به روز بودن میسر است.
حضرت ابوحنیفه رضی الله علیه فقهی پویا داشتند و می فرمودند هر حرف منتسب به من را ابتدا با قرآن ، حدیث و سنت مطابقت کنید و اگر هم خوانی داشت قبول کنید در غیر این صورت به دیوار بکوبید.
خطیب نماز جمعه گنبدکاووس گفت: در کتاب صحیح بخاری قبل از آن 600 هزار حدیث وجود داشته که با بررسی و کنکاش به حدود 4000 حدیث تقلیل یافته . پس فتوا دادن توسط علما با تکیه بر هر حدیثی جایز نیست بلکه باید به صحت و سقم آن و مطابقت آن با قرآن ، حدیث، سنت و اجماع ، بررسی و سپس قبول کنند.
وظیفه دوم روحانیون، احترام به علما و مجتهدان مذاهب دیگر است. حق نداریم به سر سلسله مذاهب دیگر از جمله ائمه شافعی ، حنبلی و مالکی رضی الله عنه توهین کنیم.
حرف حق اگر از زبان یک کودک یتیم هم برآید، مقبول است و باید بدان تن داد. تنها غرور باعث قبول نکردن حرف حق از زبان دیگران می شود؛ همان منیت و غروری که موجب شد تا بزرگان قوم مکه از قبول سخنان حضرت محمد صلوات الله علیه سرباز زدند. عالم باید در هر زمان و مکان تابع حق و حقیقت باشد.
حاج آخوند نوری زاد افزود: عالم باید سعه صدر داشته باشد. هر عالم و بزرگی می تواند خطا کند. از نظر ما اهل سنت فقط پیامبر اکرم صلوات الله علیه معصوم است و هیچ یک از خلفا ، ائمه و دیگران معصوم نیستند و احتمال خطا از آنان می رود.
وی در پایان با تشکر از خدمه و هیئت امناء مصلی نماز جمعه اهل سنت گنبدکاووس به خاطر زحماتی که متحمل می شوند و اشاره به فوت یکی از خدمه در چند روز گذشته، از خداوند متعال برای آن مرحوم درخواست غفران الهی و برای بازماندگان صبری جزیل مسئلت نمود.
فرستنده webmaster در تاريخ ۱۳۹۴/۲/۲۴ ۲۲:۲۲:۱۷ (583 بار خوانده شده) خطبه های نماز جمعه
صفحه مناسب چاپ
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
فرستنده شاخه
ارسال نظر
شرایط نظر*
همه‌ی نظرها نیاز به تایید مدیر سایت دارند
عنوان*
نام شما*
ایمیل*
وب سایت*
پیام*
کد تایید*
{۸} - {۱} = ?  
نتیجه این عبارت را وارد کنید
حداکثر تعداد تلاش برای ارسال: 10 مرتبه