اول محرم؛ شهادت حضرت عمر فاروق (رضی الله عنه)

تصویر کوچک شده
يکم محرم الحرام، مصادف با سالروز شهادت ابر مرد تاریخ، خليفه ی عادل، غیور مرد بی باک و سردار عشره ی مبشره، حضرت عمر فاروق رضی الله تعالی عنه است.
اول ماه محرم مصادف است با شهادت خليفه دوم حضرت عمر رضي‌الله‌عنه؛ و در دهم محرم شهادت سيدنا حسين رضي‌الله‌عنه اتفاق افتاده است.


حضرت عمر شخصيتي بود كه حضرت رسول اكرم صلي‌الله‌ عليه وسلم براي اسلام آوردن ايشان دعا فرمودند. در روزهاي آغازين دعوت اسلامي، در حالي كه پيامبر اسلام و مسلمانان با مصائب و مشكلات سختي مواجه بودند و به صورت مخفيانه به عبادت مي‌پرداختند، پيامبر اكرم صلي‌الله عليه وسلم به درگاه پروردگار چنين دعا كرد: بارالها اسلام را با عمر بن خطاب يا عمرو بن هشام ياري فرما. اين دعا مورد قبول واقع شد و حضرت عمر شكار دعاي آن‌حضرت صلي‌الله عليه وسلم شد.
حضرت عمر رضی الله عنه یکی از یاران و شاگردان و جان نثاران رسول الله صلی الله علیه و سلم می باشد. در کتاب های تاریخ، سیرت و ذخیرۀ احادیث آن حضرت صلی الله علیه و سلم و مناقب عمر رضی الله عنه را مورد مطالعه قرار می دهیم، این بزرگوار را جزئی از افراد محدودی می بینیم که از زبان رسول الله صلی الله علیه و سلم در مورد فضیلت و جایگاه و مقامش احادیث بسیار زیادی وارد شده است.
خلیفه دوم مسلمین جزء محدود افرادی است که الله متعال آیات متعددی از قرآن را به تایید قول شان نازل کرده است. جزء محدود افرادی است که رسول الله صلی الله علیه و سلم در همین دنیا به آن بشارت جنت را داده است.
عمر جزو معدود حاکمانی است که دنیا حکومتی عادلانه تر و منظم تر و بهتر از حکومتش را به خود ندیده است. اسلام آوردن عمر فخر و پیروزی برای اسلام بود. رسول الله صلی الله علیه وسلم در حق ایشان دعا می کردند.« اللهم أیّد السلام بأحد العمرین» خداوندا اسلام را محافظت بکن با ایمان آوردن عمر ابن الخطاب و یا ابوجهل که در نتیجۀ دعای حضرت محمد صلی الله علیه وسلم، عمر رضی الله عنه برای دفاع از کیان اسلامی قبول شد.
تصویر کوچک شده
ایمان آوردن عمر رضی الله عنه کمر کفر را شکست و بازویی برای مسلمانان قرار گرفت، ایمان آوردن ایشان فتح و پیروزی بزرگی برای مسلمانان ضعیف و تعداد اندکی که در مکه قرار داشتند بود. عمر رضی الله عنه انسانی است که چه در دوران مکه و چه در مدینه در هر حالتی با آن حضرت بودند.
در تمام غزوات که آن حضرت شرکت داشتند، عمر رضی الله عنه در رکاب آن حضرت بود. و عمر کسی است که در همین دنیا وعدۀ بهشت را آن حضرت صلی الله علیه و سلم گرفته بودند. و همچنان آن حضرت فرمودند که از کوچه ای که عمر می رود، شیطان جرأت رفتن از آن کوچه را ندارد.
عمر از جمله کسانی است که تمام زندگی اش با اسلام پیوند خورده بود و روح و روان او عشق پیامبر صلی الله علیه و سلم و عمل به دین و پیاده کردن دستورات آن حضرت بود.
عمر آن حاکم مسلمانی بود که حکومت آن نصف جهان را گرفته بود، از یک طرف تا چین و از طرف دیگر تا مسکو و تا قلب آفریقا رفته بود، اما نیمه های شب گندم، خرما و روغن را به دوش کشیده و با دست خود به بیوه زن ها و فقرا می داد.
عمر آن حاکمی است که حضرت علی و عبدالله بن مسعود می گویند که ما در حال استراحت بودیم که ناگهان دیدیم عمر در گرمای مدینه بسیار پریشان در حال گشتن هستند. پرسیدیم ای امیر المؤمنین در این هوای گرم شما در اینجا چه می کنید. حضرت عمر رضی الله عنه فرمود: شتری از شترهای صدقه گم شده دنبالش می گردم. گفتند: ای امیرالمؤمنین شما به دیگران دستور بدهید دنبال شتر بگردنند؛ چرا شما دنبال شتر می گردید؟ گفتند: من مسئول اموال مسلمان ها هستم، فردا از عمر پرسیده می شود. که چکار کردی با اموال صدقه و مسلمان ها!
حضرت عمر خلیفه عادلی است که تا به امروز دنیا به عدالت پروری، رعایت حقوق رعیت، حفاظت مال بیت المال و انتظام امور مسلمین کسی مثل او به خود ندیده است.
عمر آن خلیفۀ عادل، زمانی که برای تحویل گرفتن کلیدهای بیت المقدس حرکت می کند و به بیت المقدس می آید، فقط یک شتر دارد و نوبت سواری غلام او است و خود او مهار شتر را در دست دارد به ورودی بیت المقدس می رسد؛ لباسی که پوشیده است 17 پینه دارد.
عمر شخصیتی است که هر اندازه ما از بزرگی و از عظمت و مقام او بگوییم، بازهم زبان ما قاصر از بیان عظمت و بزرگی عمر رضی الله عنه است.
عمر فرمانروا و خلیفۀ عادلی است که در حالی که بر نصف این کرۀ خاکی حکومت می کند و انواع سرمایه ها و امکانات بیت المال در اختیار او هست، در زمان قحطی مدینه، عمر رضی الله عنه بر خود تحریم کرده است تا زمانی که تمام مردم مدینه سیر نمی شدند، غذای صحیح و دو غذا با هم نمی خورد. صحابه می گویند از بس که چهرۀ عمر رضی الله عنه به سیاهی گرویده بود، ما آن قدر از دیگران نمی ترسیدیم که از خوف موت عمر می ترسیدیم و دعا می کردیم یا الله زودتر این قحط سالی تمام شود تا خلیفه از دست ما نرود.
عمر رضی الله عنه بیش از ده سال بر کل دنیا حکومت کرد و بیش از ده سال خزانۀ تمام پادشاهان فارس، روم، آفریقا، یمن، روسیه و … به خرانه های او سرازیر بود. اما عمر رضی الله عنه در حالی وفات می کند که مقروض بود و برای مصارف و مخارج خود، از بیت المال ذره ای هم برنداشت.
انشاء الله خداوند عنایت فرماید جمله مسلمین رهرو صدیق آن حضرت باشند!
فرستنده webmaster در تاريخ ۱۳۹۴/۷/۲۴ ۱۲:۰۰:۲۵ (3439 بار خوانده شده) اخبار مصلی
صفحه مناسب چاپ
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
فرستنده شاخه
ارسال نظر
شرایط نظر*
همه‌ی نظرها نیاز به تایید مدیر سایت دارند
عنوان*
نام شما*
ایمیل*
وب سایت*
پیام*
کد تایید*
{۳} + {۵} = ?  
نتیجه این عبارت را وارد کنید
حداکثر تعداد تلاش برای ارسال: 10 مرتبه