RSS Feed

تصویر کوچک شده
فرستنده webmaster در تاريخ ۱۳۹۶/۱/۵ ۲۰:۱۷:۲۶ (9528 بار خوانده شده) مقالات
❄️ چرا در قرآن کریم همسر به لباس، تشبیه شده است؟
*﴿ هُنَّ لِبَاسٌ لَّکُمْ وَ أَنْتُمْ لِبَاسٌ لَّهُن ﴾
[بقره/187]
* (آنان لباس شما هستند و شما لباس آنها)

در تشبیه همسر به لباس لطایفى نهفته است، که در این مطلب به هشت مورد از آن اشاره میشود:

1⃣ لباس باید در اندازه، طرح، رنگ و جنس مناسب انسان باشد، همسر نیز باید هم كفء انسان و متناسب با فکر، فرهنگ و شخصیّت انسان باشد.

2⃣ لباس، مایه ‏ى زینت و آرامش است، همسر و فرزند نیز مایه ‏ى زینت و آرامش خانواده ‏اند.

3⃣ لباس، عیوب انسان را می پوشاند، هر یک از زن و مرد نیز باید عیوب و نارسایى‏ هاى یکدیگر را بپوشانند.

4⃣ لباس انسان را از سرما و گرما حفظ ‏میکند، وجود همسر نیز کانون خانواده را گرم و زندگى را از سردى میرهاند.

5⃣ نداشتن لباس، مایه‏ ى رسوایى است؛ نداشتن همسر نیز بستر انحراف است.

6⃣ در هواى سرد، لباس ضخیم و در هواى گرم، لباس نازک استفاده می‏شود، هر یک از دو همسر نیز باید اخلاق و رفتار خود را متناسب با شرایط روحى طرف مقابل تنظیم کند؛ اگر مرد عصبانى است، زن با لطافت با او برخورد کند و اگر زن خسته است، مرد با او مدارا کند.

7⃣ انسان باید لباس خود را از آلودگى حفظ کند، هر یک از دو همسر نیز باید دیگری را از آلوده شدن به گناه حفظ نماید.

8⃣ این تعبیر نهایت ارتباط معنوی مرد و زن و نزدیکی آنها به یکدیگر و نیز مساوی بودن آنها را در این زمینه کاملا روشن میکند زیرا همان تعبیر که درباره مردان آمده بدون هیچ تغییر درباره زنان هم آمده است
فرستنده webmaster در تاريخ ۱۳۹۵/۱۰/۱۳ ۱۸:۳۱:۰۴ (9947 بار خوانده شده) مقالات
الا یا ایهاالساقی ادر کاساً و ناول ها که عشق آسان نمود اول ولی افتاد مشکل ها
وزن: مفاعیلن مفاعیلن مفاعیلن مفاعیلن.
بحر: هزج مثمن سالم.
واژگان کلیدی:
الا: آگاه باش / یا ایها: ای / ساقی: در ادبیات عرفانی استعاره از معشوق ازلی (ذات باریتعالی) با عنایت به قرآن کریم: "سقاهم ربهم شرابا طهورا": خدایشان به آنان بیاشاماند شرابی پاک.
در ابيات زير شاعران مشهور، از جمله شبستري، مسكين قليچ، عطار نيشابوري، مختومقلي فراغي، حافظ و مولوي، ساقي را در معناي ذات باريتعالي به كار برده اند.
فرستنده webmaster در تاريخ ۱۳۹۴/۲/۲۴ ۱۷:۳۰:۰۰ (16444 بار خوانده شده) مقالات
ادامه | 3342 کلمه در ادامه متن | نظر
تصویر کوچک شده

اشاره: مقاله زیر به قلم مرحوم «دکترعبدالحسین زرین کوب» در سال ۱۳۴۶ نگاشته شده است که روایت متفاوتی را از آنچه در فضای رسمی عزاداری ها درباره رحلت پیامبر گفته می شود، بیان داشته است که بعضاً معطوف به روایتی ازمنابع برادران اهل سنت بوده است.
***
در پایان عمر، محمد(ص) در خانه «میمونه» بیمار شد و در نوبت« بنت جحش» بیماری اش شدت یافت. آخر با اذن و رضایت دیگر زنان در خانه« عایشه» بستری شد و گویند ابوبکر را هم فرمود! تا در نماز به جای وی ایستد. وقتی او را به خانه عایشه می‌آوردند، بر دوش علی و فضل بن عباس تکیه داشت. سرش را بسته بود و پاهایش را بر زمین می کشید.
در خانه عایشه بیماری اش طولانی شد و یک چند از رفت و آمد مردم کنار ماند. این بار چنین می پنداشت که از بیماری برنخواهد خواست. در آغاز نالانی یک شب که خواب به چشمش راه نمی یافت و با یاری یک تن خادم -ابومویهبه- یا با دیگران به بقیع، گورستان مدینه رفت.
فرستنده webmaster در تاريخ ۱۳۹۳/۱۰/۹ ۲۱:۱۰:۰۰ (10837 بار خوانده شده) مقالات
ادامه | 11391 کلمه در ادامه متن | نظر
زمینه‌سازی برای ترور حضرت عمر فاروق رضی الله عنه
حضرت عمر فاروق(رضی الله عنه) کشته شدن خود را پیش‌بینی می‌کرد، و بعید نمی‌دانست که دشمنان اسلام، او را از پای درآورند و در حال شهادت با خداوند خویش ملاقات نماید و پس از شهادت او امواج فتنه‌ها به میان مسلمانان فوران کند.
حضرت عمر فاروق می‌دانست با شهادت او در بسته شده بر روی آسیب‌ها شکسته می‌شود، و اقتدار نظام حکومت اسلامی استقرار و ثبات خویش را از دست خواهد داد.
این درست همان وضعی بود که پس از شهادت عمر فاروق پدید آمد و پس از او هر دو خلیفه مسلمین یعنی عثمان بن عفان(رضی الله عنه) و علی‌بن ابیطاب (رضی الله عنه) به شهادت رسیدند. جنگ های جمل و صفین روی داد. فرقه و گروه‌گرایی و اختلافات سیاسی و جنگ‌های مذهبی پدید آمد و فتنه و فساد دین و دنیای مسلمانان را فرا گرفت. آن دیوار استوار شکسته شد و دچار نابسامانی گردیده و تاکنون هم بسته نشده و (چنان چه اسباب و عوامل آن برطرف نگردد و سنت‌های الهی و سنت رسول خداصلی الله علیه و سلم ملاک عمل قرار نگیرد) برای همیشه این نابسامانی‌ها باقی خواهند ماند.
فرستنده webmaster در تاريخ ۱۳۹۳/۸/۱۳ ۶:۴۰:۰۰ (43523 بار خوانده شده) مقالات
ادامه | 68361 کلمه در ادامه متن | نظر
گر بریزی بحر را درکوزه ای چند گنجد؟ قسمت یک روزه ای
شرح بیت:
اگر دریا را درکوزه ای بریزی تا چه اندازه می تواند از آب های بی انتهای دریا قسمت او گیرد؟ تنها به مقدار قسمت یک روز در آن جای خواهد گرفت. بشر نیز در جمع مال مثل همان کوزه است و نصیب هر فردی فقط به اندازه ظرفیتی که خداوند در ازل تعیین کرده است. پس نباید گرفتار حرص و طمع شد. زیرا آزمندی انسان را دچار من پریشی می سازد.
فرستنده webmaster در تاريخ ۱۳۹۳/۸/۹ ۱۹:۴۱:۵۷ (11289 بار خوانده شده) مقالات
ادامه | 3974 کلمه در ادامه متن | نظر
هرکه را باشد سه خصلت در سرشت باشد آن کس بی شک از اهل بهشت
شکر در نعما و صبر اندر بلا می دهد آئینه دل را جفا
هرکه مستغفر بود اندر گناه حق ز نار دوزخش دارد نگاه
هرکه ترسد از اله خویشتن خواهد او عذر گناه خویشتن
معصیت را هرکه پی درپی کند ایزدش از اهل رحمت کی کند؟
ای پسر دایم به استغفار باش وز بدان و مفسدان بیزار باش
(عطار نیشابوری)
فرستنده webmaster در تاريخ ۱۳۹۳/۸/۹ ۱۹:۳۶:۰۶ (10914 بار خوانده شده) مقالات
ادامه | 6571 کلمه در ادامه متن | نظر
ابوحنیفه، نعمان بن ثابت کوفی موسس مذهب حنفی است. ایشان در سال 80 هجری در دوران حکومت عبدالملک بن مروان در کوفه متولد شد و در سال 150 هجری در بغداد در گذشت. در زادگاهش در میان علما و دانشمندان پرورش یافت و در میان اهل سنت به عنوان یکی از علمای درجه اول اسلام و مردی فقیه و پرهیزگار شناخته شده است.
فرستنده webmaster در تاريخ ۱۳۹۳/۴/۲۶ ۱۹:۰۵:۴۶ (12407 بار خوانده شده) مقالات
ادامه | 5438 کلمه در ادامه متن | نظر
ان الله خلق آدم فتجلی فیه (حدیث) به راستی خدای تعالی آدم را خلق کرد و سپس از نور خودش در آن تجلی نمود. بسم الله الرحمن الرحیم- نور السموات و الارض مثل نوره کمشکوة فیها مصباح نور علی نور یهدی لنوره من یشاء (قرآن کریم) خدا نور آسمان ها و زمین است داستان نورش به مشکاتی ماند که در آن روشن چراغی باشد. خدا هر که را خواهد به نور خود هدایت می کند. یعنی به نور الله منور کند.
فرستنده webmaster در تاريخ ۱۳۹۳/۳/۲۵ ۲۰:۱۴:۱۲ (10789 بار خوانده شده) مقالات
ادامه | 3987 کلمه در ادامه متن | نظر
"قال الله تعالی من کان یرجولقا الله فان اجل الله لات"-هرکس که به لقا ما(مشاهده جمال ما) امیدوار و مشتاق است (بداندکه) هنگام اجل و وعده معین خدا البته فرا رسد (پیک مرگ شما را به ملاقات خدا دعوت کند) و خدا (به گفتار و کردار خلق) شنوا و داناست. سوره عنکبوت-آیه5
فرستنده webmaster در تاريخ ۱۳۹۳/۲/۱۰ ۱۵:۳۰:۰۰ (10644 بار خوانده شده) مقالات
ادامه | 7954 کلمه در ادامه متن | نظر
اکنون در عصری زندگی می کنیم که از هر سو فتنه ها، آلودگی ها، جهل و خرافات جهان را فرا گرفته است. در چنین شرایطی بهترین پناهگاه مسلمانان قرآن کریم است. به گفته خاتم الانبیا حضرت محمد(ص)شگفتی های قرآن هرگز تمام نمی شود.
فرستنده webmaster در تاريخ ۱۳۹۳/۱/۲۳ ۶:۲۰:۰۰ (10762 بار خوانده شده) مقالات
ادامه | 5265 کلمه در ادامه متن | نظر
مرکز تحقيقات سرطان معاونت بهداشتي علوم‌پزشکي مشهد از شهروندان خواست براي پيشگيري از سرطان، 12 نکته اساسي را از 2 تا 99سالگي جدي بگيرند، چون 30 تا 50درصد سرطان‌ها با تغييرات ساده‌اي در زندگي قابل پيشگيري است.
فرستنده webmaster در تاريخ ۱۳۹۳/۱/۲۳ ۶:۱۰:۰۰ (10137 بار خوانده شده) مقالات
ادامه | 2575 کلمه در ادامه متن | نظر